Ako funguje elektrický plot

Ako funguje elektrický plot

Hlavným prvkom každého elektrického oplotenia je elektrický plotový prístroj. Tento prístroj je spojený s jednej strany so zemou (uzemnenie) a s druhej strany s vodičom plotu. Elektrický plotový prístroj pravidelne generuje vysokonapäťové impulzy, čím vytvára napätie medzi zemou a vodičom plotu. Akonáhle zviera (alebo aj človek, rastlinstvo alebo podobne) vytvorí spojenie medzi zemou a vodičom plotu, elektrický obvod sa uzavrie. To znamená, že prúd tečie od elektrického plotového prístroja, cez vodič plotu, cez zviera a napokon cez zem a uzemňovací kolík späť do prístroja, čo spôsobuje nepríjemný pocit (elektrický šok), ktorý má za cieľ odstrašiť.

Elektrický plotový prístroj generuje pravidelné elektrické šoky. Tieto impulzy sú odstrašujúce, ale pre človeka a zviera neškodné, pretože trvajú len veľmi krátko. Impulz sa objavuje približne každých 1,3 sekundy a trvá len krátky čas v milisekundách. Napriek tomu je dotyk nepríjemný, čo vytvára požadovaný odstrašujúci efekt.

Zviera teda uzatvára elektrický obvod. Prúd sa cez zem a uzemňovací kolík vracia späť do elektrického plotového prístroja. Preto nemusíte vytvárať uzavretý plot, ale môžete ho nechať ľubovoľne skončiť. Keďže elektrický impulz trvá len krátko, zviera sa pri dotyku s plotom zľakne a ustúpi.

Elektrické ploty sú dlhodobé, jednoduché na postavenie a cenovo výhodnejšie v porovnaní s tradičnými plotmi. Okrem toho je riziko zranenia oveľa menšie ako pri plote z ostnatého drôtu. Samozrejme, takýto plot môže byť použitý nielen na oplotenie, ale aj na obranu, napríklad na ochranu pred diviakmi.