články

Ponúkame ochranu pred voľne žijúcou zverou. Elektrický ohradník pre dobytok. Podpora od 08:00 do 20:00 aj v sobotu a nedeľu. Radi vám pomôžeme.

Elektrický plot pre ovce: Efektívne riešenie pre pasenie

Elektrický plot pre ovce: Efektívne riešenie pre pasenie

Ovce patria medzi zvieratá, ktoré sú náročné na ohradenie. Vďaka ich hustej vlnenej srsti sú ovce veľmi odolné voči elektrickému prúdu. V tomto článku vám poskytneme niekoľko tipov na ohradenie, ktoré vám pomôžu pri úspešnom pasení oviec.

Výber elektrického plotu Podľa účelu použitia sa odporúčajú 4-5-riadkové elektrické ploty alebo elektrické siete. Pri pevných zariadeniach a stálych pastvinách odporúčame vytvorenie elektrického plotu s 4-5 riadkami lana alebo drôtu. Pre flexibilnejšie použitie a pri neustále sa meniacich pastvinách sú elektrické siete na pasenie oviec veľmi vhodné. Elektrické siete sú rýchlo a jednoducho postavené, zabraňujú prenikaniu jahniat a sú navyše cenovo výhodné.

Upozornenie: Pre zvieratá s rohami nie sú elektrické siete vhodné (nebezpečenstvo zachytenia).

Výška elektrického plotu Riadky elektrického plotu by mali byť napnuté vo výškach približne 30 cm, 45 cm, 65 cm a 90 cm.

Plotový stĺp. Každých 4-5 metrov by mal byť umiestnený plotový stĺp. Ako mobilné plotové stĺpy sa hodia robustné plastové stĺpy. Sú ľahko inštalovateľné, cenovo dostupné a všestranné. Pre dostatočnú stabilitu vašej plotovej konštrukcie by ste mali na všetkých rohových bodoch a priechodoch inštalovať pevné drevené alebo kovové stĺpy.

Vodiče Aby ovca cítila elektrický plot aj cez hustú vlnu, odporúča sa použiť lano alebo pozinkovaný drôt s vysokou vodivosťou. Široké elektrické pásky nie sú vhodné, pretože nedokážu preniknúť hustou izolujúcou srsťou. Elektrické lanká sú obzvlášť jednoduché na spracovanie a trvanlivé! Podľa dĺžky plotu by ste mali vybrať kvalitu elektrického lanka. Pre jednoduché stredné ohradenia je vhodné lanko s odporom 3,45 Ohm/m. Pre dlhšie ploty je potrebné použiť lanko s nižším odporom, aby sa neprerušil elektrický obvod.

Elektrické ploty sú ideálnym riešením pre pasenie oviec, ponúkajú vysokú efektivitu a bezpečnosť pri nízkych nákladoch v porovnaní s tradičnými plotmi.

Elektrické siete pre ovce: Efektívna a bezpečná ohrada

Elektrické siete sú ideálnym riešením pre ohradenie oviec, poskytujúc bezpečnosť a flexibilitu. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové aspekty, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere a inštalácii elektrických sietí pre vaše ovce.

Výška elektrických sietí Ideálna výška elektrickej siete pre ovce by mala byť 90 cm. Táto výška zabezpečí, že ovce zostanú v bezpečí vnútri ohrady a zároveň zabráni vniknutiu predátorov.

Plotové stĺpy a vodiče Pre krátke a jednoduché ohradenia sú vhodné elektrické siete s pevnými plastovými stĺpmi. Tieto siete sú ľahko inštalovateľné a môžu byť kombinované s existujúcimi plotmi. Pre dlhšie ploty alebo náročnejší terén odporúčame siete s extra stabilnými stojanmi a vertikálnymi plastovými tyčami, ktoré zabraňujú previsnutiu siete.

Prístup k ohrade Mnohí majitelia oviec riešia problém s prístupom k ohrade, keď je elektrická sieť zapnutá. Riešením je inštalácia špeciálnej brány pre elektrické siete, ktorá umožňuje ľahký prístup bez nutnosti vypínania elektrického prúdu.

Stabilizácia elektrických sietí Pre zvýšenie stability a životnosti elektrických sietí je vhodné použiť špeciálne podporné tyče. Tieto tyče zvyšujú pevnosť a bezpečnosť ohradenia, sú ideálne pre rohy, začiatky a medzery v sieti.

Elektrické zariadenia pre ohradenie Vzhľadom na to, že vlna oviec je vynikajúcim izolantom, je potrebné použiť výkonné elektrické zariadenie s vysokým výstupným napätím. Pre dlhé ploty alebo náročné podmienky odporúčame zariadenia, ktoré sú schopné zvládnuť aj hustý porast a zložité terénne podmienky.

Solárne riešenia pre elektrické ploty Pre oblasti, kde nie je k dispozícii elektrická sieť, je ideálnym riešením použitie 12V akumulátorových zariadení s možnosťou doplnenia solárnymi panelmi. Tieto systémy sú úsporné, ekologické a minimalizujú potrebu údržby.

Dôležitosť správnej zemnej spojky Správna zemná spojka je kľúčová pre efektívne fungovanie elektrického plotu. Použite nehrdzavejúce pozinkované stĺpy s veľkou povrchovou plochou pre optimálny elektrický kontakt s pôdou.

Pravidelná kontrola a údržba Je dôležité pravidelne kontrolovať elektrický plot, aby ste zabezpečili jeho správne fungovanie a bezpečnosť. Použitie digitálneho plotového testeru vám pomôže udržiavať plot v optimálnom stave.

Ako funguje elektrický plot

Ako funguje elektrický plot

Hlavným prvkom každého elektrického oplotenia je elektrický plotový prístroj. Tento prístroj je spojený s jednej strany so zemou (uzemnenie) a s druhej strany s vodičom plotu. Elektrický plotový prístroj pravidelne generuje vysokonapäťové impulzy, čím vytvára napätie medzi zemou a vodičom plotu. Akonáhle zviera (alebo aj človek, rastlinstvo alebo podobne) vytvorí spojenie medzi zemou a vodičom plotu, elektrický obvod sa uzavrie. To znamená, že prúd tečie od elektrického plotového prístroja, cez vodič plotu, cez zviera a napokon cez zem a uzemňovací kolík späť do prístroja, čo spôsobuje nepríjemný pocit (elektrický šok), ktorý má za cieľ odstrašiť.

Elektrický plotový prístroj generuje pravidelné elektrické šoky. Tieto impulzy sú odstrašujúce, ale pre človeka a zviera neškodné, pretože trvajú len veľmi krátko. Impulz sa objavuje približne každých 1,3 sekundy a trvá len krátky čas v milisekundách. Napriek tomu je dotyk nepríjemný, čo vytvára požadovaný odstrašujúci efekt.

Zviera teda uzatvára elektrický obvod. Prúd sa cez zem a uzemňovací kolík vracia späť do elektrického plotového prístroja. Preto nemusíte vytvárať uzavretý plot, ale môžete ho nechať ľubovoľne skončiť. Keďže elektrický impulz trvá len krátko, zviera sa pri dotyku s plotom zľakne a ustúpi.

Elektrické ploty sú dlhodobé, jednoduché na postavenie a cenovo výhodnejšie v porovnaní s tradičnými plotmi. Okrem toho je riziko zranenia oveľa menšie ako pri plote z ostnatého drôtu. Samozrejme, takýto plot môže byť použitý nielen na oplotenie, ale aj na obranu, napríklad na ochranu pred diviakmi.